ÚSTECKÉ TRAMVAJE
Historie ústeckých tramvají - příloha dopravního portálu ČNDS
CNDS.CZ

Vítejte na stránkách mapující historii ústeckého tramvajového provozu

img_cnds
Tyto stránky vznikly pro zmapování třetího největšího tramvajového provozu v bývalém Československu, který zanikl z poněkud nerozvážného rozhodnutí socialistických budovatelů. V žádném případě se nejedná o komerční, ale pouze o zájmovou činnost. Toto téma je stále citlivé pro mnoho lidí, ať již z řad běžných občanů, přes patrioty a násilně odsunuté občany německé národnosti, až po odborníky. Proto, pokud najdete nějaké nesrovnalosti ve zde zveřejněných údajích, nebo budete vědět o něco více, kontaktujte, prosím, webmastera, či pište na naše diskuzní fórum. Jde tady pouze o odkaz současným nadšencům o toto téma a též budoucím badatelům, které snad toto téma zaujme natolik, že v něm budou chtít dále sami pokračovat.
Sledujte pravidelně tyto stránky, provozované o.s. České nezávislé dopravní sdružení.
Za posledních osm let více než čtyři stovky nových aktualizací:
- jeden týden aktualizace na vybrané téma, spojené s ústeckými tramvajemi
- další týden změna historického úvodního fota na téma ústecké tramvaje

Výzva...

Vážení čtenáři, poměrně zajímavé téma vyplynulo z neutuchajících diskuzí členů a příznivců ČNDS. V době rozsáhlých rekonstrukcí centra města Ústí nad Labem dochází k odkrývání toho, co již kdysi dávno mělo být zapomenuto a navždy utajeno. Ano, jedná se o možné lokality, kde se nacházejí zbytky kolejí. S tím souvisí i naše výzva, vážení čtenáři. Uvítáme jakékoliv podložené, ale i ne zcela zaručené informace o těchto lokalitách. Podněty či případné další materiály, a to nejenom k těmto, ale i dalším tématům spojenými s ústeckými tramvajemi, uvítáme na naší diskuzi, na redakčním e-mailu, či na naší stránce na facebooku.
Za redakci těchto stránek předem děkují Petr Ježek a Jirka Šich.

Stále aktuální...

Tramvaj T2 se vrací z Liberce
(07.03.2007, ČNDS)
Těžká údržba tramvají v předlické vozovně v roce 2007?! Připadá vám to jako nesmysl?! Tak si přečtěte následující zprávu: Dne 8.3.2007 dopoledne se má v Liberci nakládat původní ústecký vůz T2 ev.č. 152 (dnes ev.č. 21) do Ústí nad Labem. Došlo však ke změně, tramvaj by již neměla stát jako součást restaurace na nábřeží, ale kupuje jí ústecký dopravní podnik. Měla by být převezena do předlické vozovny a po uvedení do původního historického stavu by se snad z ní měl stát pomníček vedle ústeckého divadla. Pokud se tento záměr povede, domníváme se, že se tak důstojně završí pohnutá historie ústeckého tramvajového provozu.
08.03.2007 - Foto z převozu na archivní stránce ČNDS z roku 2007, nebo zde.
Více k tomuto vozidlu je ke shlédnutí na této stránce - zde.
V únoru 2014 mluví ředitel DP o šrotaci, naštěstí již v listopadu téhož roku nově zvolení politici uvažují o záchraně. Další info k danému tématu najdete zde.

Neměli byste přehlédnout...

Malé připomenutí - Bukovská tragédie
(10.07.2007, Jirka Šich)
13. července 1947 zažilo město Ústí nad Labem největší dopravní nehodu tramvají v České republice. Tramvajová souprava, plně obsazena výletníky, kteří se vraceli z Telnice spojem v 16.38 hod, vykolejila v místě za Valérovým kopečkem (spád 52,85 až 65,37 promile) na Bukově. Soupravě selhaly brzdy, v zatáčce se motorový vůz (ev.č. 25) naklonil a zachytil o železný sloup elektrického vedení. Vlečný vůz (ev.č. 105) následkem vymrštění narazil do vlečného vozu (ev.č. 63) ... pokračování zde.

Jak k tomu došlo? - dokumenty ke zrušení tramvají v Ústí nad Labem
(09.07.2006 , Jiří Šich)
V knize Vladimíra Provazníka – Ústí, město nad Labem – se lze na straně 328 dočíst o vášnivé diskusi k tomuto tématu a existenci magnetofonových pásků a jejich přepisu z této diskuse, .... naskenovaný dobový přepis těchto magnetofonových pásků najdete zde.
© 2004-2016 Ústecké tramvaje - všechna práva vyhrazena, šíření materiálů pouze se souhlasem autora!