ÚSTECKÉ TRAMVAJE
Historie ústeckých tramvají - příloha dopravního portálu ČNDS
TRAMVAJE.CNDS.CZ
Ústecké tramvaje na zvukovém záznamu


Vážení přátelé ústeckých tramvají,

v dnešní aktualizaci se stáváte svědky jisté premiéry na těchto stránkách - a to prvního zveřejnění zvukového záznamu. Do dnešního dne to byly pouze novinky určené pouze vašim očím (texty, obrázky, fotografie), avšak dnes to bude potěšení i pro váš sluch. Jedná se zvuk skřípějícího ústeckého tramvajového motorového vozu, projíždějícího smyčkou na konečné. Tento tolik typický zvuk pro dvounápravové tramvaje, který byl těmito vozy vydáván při průjezdu téměř každým prudším obloukem, si můžete poslechnout po kliknutí na následující odkaz. Při poslechu tohoto skřípotu se mi okamžitě vybaví vzpomínky na mé mé dětství, kdy jsem takto skřípající tramvaje slýchával denně a tehdy mi to připadalo naprosto normální a bylo to natolik časté, že jsem je téměř nevnímal. O to horší to měly například návštěvy, které se v těchto dobách rozhodly, že u nás přespí - zaručeně toho moc nenaspaly, protože jsme bydleli poměrně blízko tramvajové trati s prudkou zatáčkou. Stejné pocity zažíval při společné akci ČNDS v létě roku 2007 i veliký příznivce ÚT a přítel tohoto sdružení pan W. Roenelt z Německa, který o tomto zážitku dokonce napsal článek na jisté internetové stránky - pro některé z vás bohužel německy. Při této akci byl navštíven tramvajový provoz v Liberci a k soukromé jízdě pronajata bovera evid. č. 78 a s touto bývalou ústeckou tramvají projeta celá metrová tramvajová síť Liberce a Jablonce. Určitě nemusím podotýkat, že tohoto skřípotu jsme si tehdy užili měrou vrchovatou.

Skřípějící Bovera - zvukový záznam tramvajového vozu, projíždějícího smyčkou na konečné.

Soubor je uložen ve formátu *.MP3, pokud se vám po kliknutí nespustí automaticky ve vašem přehrávači, lze si tento soubor stáhnout pomocí pravého tlačítka na Vaší myši a příkazem "Uložit odkaz jako ..." uložit a následně spustit přímo z Vašeho HDD.

Myslíte si, že existuje či je vám snad dokonce znám nějaký jiný zvukový záznam zaručeně ústecké tramvaje, který by se sem mohl přidat a rozšířit tím tak tuto rubriku? Dejte vědět na DF, či rovnou zašlete redakci ke zveřejnění.


::Úvod ::Redakce ::Kontakt