ÚSTECKÉ TRAMVAJE
Historie ústeckých tramvají - příloha dopravního portálu ČNDS
TRAMVAJE.CNDS.CZ
Úvodní foto - souhrn fotografií za rok 2014


Telnice (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Tato historická fotografie z konečné na Telnici vzhledem k současnému počasí alespoň trochu připomíná zimu. Tímto snímkem zároveň rozšiřuji i starší aktualizaci o lince č.1 a tramvajových posádkách na telnické trati.
Bukov (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Doprava tehdejších obyvatel ke stadionu na Bukov ke shlédnutí sportovních slavností probíhala tramvajemi. Jeden z MV zachycen v blízkosti stadionu, kousek pod bývalou vozovnou.
Hádanka (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Další z pohledů do minulosti a tím i do historie bývalých ústeckých tramvají přináší dnešní nové úvodní foto. Kdepak bylo asi pořízeno? Kde tramvaj přejížděla přes most a dále kličkovala společně se silnicí někam do dáli?
Odpovědi a své názory zasílejte, prosím, opět na naše DF nebo na .
Výsledek -> jedná se o pohled od předlické restaurace Lednice směrem na Chabařovice.
Posádka MV5 na konečné (Autor: , sbírka: Jirka Šich, úprava: Jan Valenta).
Posádku MV5 na konečné lze vidět na prastaré fotografii, která byla dodatečně mírně upravena. Která z obou variant se vám líbí více, ta čb nebo ta kolorovaná? Také můžete určit místo a dobu pořízení snímku.
Kliše - Hvězda (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
V novém úvodním fotu předkládám historický snímek z Hvězdy na Klíši, kudy právě projíždí Bovera neznámého evid. čísla. Zajímavá je ale také reklama a linkový ukazatel na střeše MV, dle kterého lze alespoň přibližně určit datum pořízení snímku. Jen tak mimochodem, kdo z vás zná přesné datum posledního průjezdu ústecké tramvaje městskou čtvrtí Klíše? logo
Vrak ÚT (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
V tom lepším případě končily ústecké tramvaje takto - v tomto případě jako bouda / garáž.
Z poznámek k tomuto snímku uvedu pouze následující - Chabařovice, 22.5.1965, vrak VV37.
Doplní někdo k tomuto snímku více informací?
Krásné Březno (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Na internetu se mi podařilo objevit starou pohlednici Krásného Března z doby, kdy ještě asi bývalo krásné ... Nás budou asi zajímat ty dva obrázky vpravo, Bovera ve stanici a nějak podivně zakroucené koleje směrem do centra. Je dobře, že je stále co objevovat. Poznáváte konkrétní místa pořízení těchto dvou snímků?
Střekov konečná (Autor: , foto poskytla paní Stejskalová, sbírka: Jirka Šich)
Dnes předkládám další z těch nově objevených fotografií, o kterých byla posledně řeč. Hodně podobný snímek jsme tu již jednou měli, vzpomínáte? Pořízen byl na stejném místě jako ten dnešní, byl tam i člen posádky ... Nebudu vás napínat a přidávám odkaz na porovnání. Na té dnešní je na rubu poznamenáno datum 10. April 1940 a jména dvou (!) mužů, třebaže na snímku jsou muži tři. Jedná se o jména Rudolf Schütz a Erwin Wieden.


Vozovna (Autor: , foto poskytla paní Stejskalová, sbírka: Jirka Šich)
Blíží se 1.máj, tak aktuálně zařazuji nově získané foto z tohoto období v roce 1931. Kdo pozná, ve které vozovně byl tento snímek pořízen? Třebaže je tento snímek určen spíše pro přátele ústeckých autobusů, má druhá otázka přesto směřuje do oblasti tramvajové - jaké evidenční číslo má tramvaj?
Telnická trať - Varvažov (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
V návaznosti na poslední aktualizaci o doplněném pohlednicovém souboru z telnické trati přikládám k tomuto tématu ještě jednu neznámou fotografii z Varvažova s MV25, který se vrací z Telnice zpět do UL.
Najdete tramvaj? (Autor: , sbírka: Jirka Šich).
V nedávném úvodním fotu z vozovny na Špitálském náměstí došlo k hledání tramvaje na snímku, dnes přikládám něco podobného, třebaže ne tolik těžkého. Takže se ptám, kde bylo foto tramvaje pořízeno a jaké nese tramvaj linkové označení?
Vozovna na Špitálském náměstí (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Rozloučení s panem ředitelem Pietschmannem dne 30.10.1937 ve vozovně na Špitálském náměstí. V pozadí jsou k vidění tři tramvajové vozy s označením linek č.1, 11 a 7.
Hádanka (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Kdo uhodne rok a místo vyfocení tohoto snímku ústecké tramvaje? Dle mého je odpověď snadná, jedná se o poměrně známé foto ...
Výsledek -> roh na Míráku naproti McD, počátek provozu ...

Hádanka (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Pojďme si zase zahádat ...
Kdo ví, kde byl v UL pořízen tento snímek s tramvajovými kolejemi a vrchním vedením?
Odpovědi a své názory zasílejte, prosím, opět na naše DF nebo na .

Mírové náměstí - srpen 1968 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
A opět je tu smutné výročí "srpna 1968", připomeňme si ho další tramvajovou fotografií z historie našeho města.
Na toto téma zde již proběhla aktualizace s celou řadou fotografií, v MENU jsou nově připojeny i odkazy na minulá "Úvodní fota" k danému tématu.
Historický plán sítě MHD (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Historický plán sítě MHDZachráněná litinová rozeta (Autor + sbírka: Jirka Šich)
Nedávno se mi podařilo objevit další ze zachráněných tramvajových rozet, které kdysi patřily k ozdobám fasád městských domů. Jde o zvláštní druh s ozdobnými prvky, celkově bylo v našem městě takových druhů zřejmě několik. Na toto téma zde již proběhla aktualizace s celou řadou fotografií k danému tématu. Stejně tak lze v sekci "Videa a prezentace" shlédnout pěknou prezentaci Milana Plachkého.Tablo zaměstnanců (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Tablo s portréty zaměstnanců a tímto nápisem: "Die Angestellten des Elektrizitätswerkes und Straßenbahn der Stadtgemeinde Aussig aus Anlass des 25 jährigen Dienstjubiläums der Herren Direktor Frz. Pietschmann, Ernst Teltscher Oberbuchhalter und Alfred Zienert Revisor. Aussig, September 1926"Trmice 1933 (Autor: , foto poskytl pan Špaček, sbírka: Jirka Šich)
Tato fotografie byla pořízena na konečné tramvaje v Trmicích na náměstí dne 17.3.1933 v rámci Dětského dne Sokola. Nás však více zajímá tramvaj v pozadí, zajímavé je linkové označení na boku vozu, visící na provázku v prostředním okně. Podobná fotografie zde již v minulosti proběhla, také byla pořízena na trmickém náměstí.Střekovský most (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Datum pořízení této fotografie s přejezdem tramvajového vlaku neznámých evid. čísel přes střekovský most by mělo být 18.8.1968, což bylo krátce před neslavně proslulým srpnem 1968. Podaří se někomu z vás za pomoci dostupných fotografií určit z data pořízení snímku či stavu úpravy zjednosměrněného VV určit jeho evid. číslo?
Trmice (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Když se v poslední době začalo trochu více hovořit o T2, dovolím si zveřejnit tento nepříliš známý snímek. Na stejném místě jako podobná fotografie byl tentokrát zvěčněn MV165 při vjezdu do jednokolejného úseku v centru Trmic.

PF 2015 (Autor: Zdeněk Urban, úprava: Jirka Šich)
Za redakci těchto stránek přeji všem přátelům bývalých ústeckých tramvají pohodové prožití vánočních svátků, mnoho štěstí, spokojenosti a hlavně spoustu zdraví v roce 2015.

Více k PF s motivem ÚT zde. Přidáte i vy tu svou?


© 2004-2015 Ústecké tramvaje - všechna práva vyhrazena, šíření materiálů pouze se souhlasem autora!
::Úvod ::Redakce ::Kontakt