ÚSTECKÉ TRAMVAJE
Historie ústeckých tramvají - příloha dopravního portálu ČNDS
TRAMVAJE.CNDS.CZ
Úvodní foto - souhrn fotografií za rok 2011


PF 2011 (Autor: Ondřej Brouzda)
Krásnou PF se prezentoval modelář Ondřej Brouzda. Jen tak pro zajímavost, co bylo inspirací k vytvoření této PF? Blýskněte se na DF!
Ústí nad Labem - Bukov (Autor: , sbírka: Jirka Šich).
Bývalá bukovská tramvajová vozovna se svými osmi vjezdovými vraty na staré černobílé pohlednici.
Ústí nad Labem - předmostí (Autor: , sbírka: Jirka Šich).
Na černobílé pohlednice z let 1936-1945 nás jistě zaujme tramvajový vůz na střekovské trati těsně před vjezdem na most či těsně po jeho přejetí.
Ústí nad Labem - dnešní Masarykova třída (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
MV 6MT ev.č. 113 v čele tramvajové soupravy, která projíždí oblastí u Smetanových sadů - v pozadí křižovatka dnešních ulic Masarykova x Pařížská. Snímek pochází ze dne 24.7.1959 a připojený VV je zřejmě jeden z těch z Krefeldu.
Ústí nad Labem - tramvajová stanice u Západní nádraží (Autor: Erwin Cettineo, sbírka: Jirka Šich).
Tramvajový vlak vytvořený z MV110 a VV7 dne 26.7.1955 ve stanici naproti Západnímu nádraží v Revoluční ulici na lince č. 7 ve směru do Chabařovic. Ten nástupní ostrůvek je tam dodnes, třebaže si myslím, že trochu změnil rozměry.
Střekov - konečná stanice před nádražím (z rodinného alba poskytl pan Jiří Glásl).
Zajímavou fotografii z konečné stanice před střekovským nádražím, ve které stojí MV 6MT s VV neznámého evid.č., zaslal na redakční mail pan Jiří Glásl z Ústí nad Labem - děkujeme za příspěvek. Jen tak pro zajímavost - kdo z vás objasní tajemství linkového označení č.2 nad levým ramenem pana Glásla? :)
Krásné Březno - před vchodem do ZOO (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
MV typu 6MT ev.č. 100 zachycen v Krásném Březně na lince č.3 směrem do Neštěmic před ústeckou ZOO.
Centrum města - tramvajová zastávka u Grandu (Autor: Peter Dönges, sbírka: Jirka Šich).
Zjednosměrněný MV typu 6MT ev.č. 108 s VV zachycen v zastávce u Grandu na lince č.5 směrem ke střekovskému nádraží.
Konečná Bukov - dne 22.7.1953 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Velice často fotografované místo - tentokrát s MV27 s VV8. Za povšimnutí u MV stojí ještě v té době otevřené plošiny.
O čem bude příští aktualizace? (Autor + sbírka: Jirka Šich).
Dnešní úvodní foto předznamenává téma příští aktualizace, o čempak to asi bude (kromě toho, že to bude o ÚT)? Zkuste se podělit o své názory na našem DF :)
MV T2 před příjezdem k nádraží (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Na snímku z října roku 1964 je vidět přijíždějící MV T2 neznámého evid. čísla a linky č. 9 k ústeckému hlavnímu nádraží.
Předlice - zřejmě 1967 (autor: , sbírka: Jirka Šich).
Vzpomínáte si, jak jsem psal v aktualizaci o opravách a rekonstrukcích tratí o opravě trmických mostů - úplně dole? Tehdy byl provoz mezi Předlicemi a Trmicemi řešen provozem "obousměrné" tramvaje (v tomto případě MV83) bez možnosti otočení ve smyčce okolo kostrela v Trmicích. V Předlicích se pak přestupovalo a pokračovalo dále směrem do centra - viz přestup do T2 neznámého evidenčního čísla.

Předlická vozovna (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Na čb fotografii z roku 1965 lze spatřit tramvajové vozy odstavené na koleji vedoucí podél předlické vozovny.
MV16 - Pražačka 1899 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Připomeňme si dnešním úvodním fotem výročí zahájení tramvajového provozu v Ústí nad Labem v roce 1899. Tato stará pohlednice s MV16 byla napsána dne 8.8.1899, tedy krátce po zahájení provozu. V domnění, že se z textu k této události dozvím něco více, nechal jsem si ho přeložit z psaného "kurentu" do současné němčiny, ale bohužel, o tramvajích ani zmínka.
MV82 + VV - Bukov 1955 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Tato tramvajová souprava ve složení MV82 + VV neznámého evid. čísla právě projíždí místem původní konečné na Bukově a zároveň i místem tramvajové tragédie v roce 1947, jejíž výročí připadlo na tento týden - více na DF (příspěvek z 13.7.2011).
MV102 - 21. července 1953 (Autor: Erwin Cettineo, sbírka: Jirka Šich)
Dnes opět jedna fotografie, která by se spíše hodila do rubriky "Kde to bylo", ale dnes ji využiji pro upoutávku na příští aktualizaci. Tak dumejte, o čem by to tak asi mohlo být, pokud si budete jisti, dejte vědět na našem DF.
Předmostí dne 25.10.1965 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Černobílou fotografií z poloviny šedesátých let minulého století se ještě jednou vracím ke střekovské trati a zároveň také k úpravě nátěru u zjednosměrného vozu VV24, kdy spodní světlý pruh přesahuje až do oblasti plošiny. Tato záležitost včetně fotografií byla řešena na DF zhruba v polovině června 2011. Ještě k ev.č. MV 6MT - také se vám zdá, že je pouze dvoumístné? V tom případě by se jednalo o ev.č. 99, jiná možnost není.
Mírové náměstí - srpen 1968 (zdroj: fotobanka ČTK)
No vida, k čemu všemu může posloužit trolejová věž. Více o trolejových věžích zde, o srpnu 1968 a ÚT zde.Trmice, Václavské náměstí - 31.7.1955 (Autor: E Cettineo, sbírka: Jirka Šich)
Na konečné v Trmicích před bývalou radnicí stojí Bovera neznámého ev.č. spolu s VV14.
Bukov - před 1945 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Fotografie z oblasti dnešního rondelu, tehdy z křižovatky na Božtěšice - v pozadí je Střižák. Na domku vpravo je vidět označník zřejmě autobusové stanice včetně vyvěšených jizdních řádů, za drogerií jsou vidět stromy z místa, kde dnes stojí pomník obětem tramvajové havárie.
Krásné Březno - zkušební jízda MV 99 v roce 1952 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
K jedné z fotografií, které již byly na těchto stránkách zveřejněny, se mi povedlo najít další, evidentně pořízenou ve stejnou dobu a na stejném místě.Mírové náměstí 1969 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Černobílá fotografie z ústeckého Mírového náměstí s tramvajovým motorovým vozem typu T2, ev.č. 162 na lince č.3 do Trmic.
Neštěmice konečná (autor: , sbírka: Jirka Šich).
Odstavený MV96 na kusé koleji na konečné v Neštěmicích. Celou situaci ještě dokresluje celková fotografie této lokality.
Vaňov - MV80 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Plakát s MV80, propagující cestování ústeckými tramvajemi. Více k vaňovské trati je zde.Malá hradební - rok 1959 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Černobílá fotografie z přelomu padesátých a šedesátých let minulého století s motorovým vozem 6MT neznámého ev.č. opět předznamenává téma příští rozsáhlé, a pokud jí budete chtít opravdu důkladně prohlédnout, velice časově náročné aktualizace. Takže otázka zní - o čem by to tak asi mohlo být?


Pohlednice odeslaná v roce 1922 (Autor: , sbírka: Jirka Šich)
Stará pohlednice z oblasti dnešních Smetanových sadů s pohledem na průjezd tramvajového vlaku směrem k divadlu křižovatkou dnešních ulic Masarykova a Pařížská. Pohledem na tuto pohlednici se lze ještě jednou vrátit do doby, zachycené objektivem pana Schlupka.

PF 2012 (Autor: Karel Holeček)
Více k PF s motivy ÚT -> zde.


© 2004-2011 Ústecké tramvaje - všechna práva vyhrazena, šíření materiálů pouze se souhlasem autora!
::Úvod ::Redakce ::Kontakt