ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
WWW.CNDS.CZ

Na Sněžník či za řeku do Národního parku České Švýcarsko ?

Děčínsko cyklobusům zaslíbené ... tak nějak by se dala pojmenovat síť linek na které Dopravní podnik města Děčína vypravuje autobusy s vlekem na jízdní kola. Vleky jsou dva a jsou připojeny k pravidelným vybraným spojům na 4 linkách a nabízejí opravdu široký rozsah obslužnosti do velmi pestré přírody v okolí Děčína.

Dlouholetou tradici již má provoz na linkách číslo 10 a 11. Jedná se o běžné linky, které staví na všech zastávkách avšak pouze v centru města na Autobusovém nádraží máte možnost "přihodit" do vleku dvoukolové zavazadlo za které mimochodem nic navíc neplatíte.
Cílem cesty jsou podle linky buď Maxičky (l.č. 10) a nebo hřeben Krušných hor na kterém se nachází obec Sněžník.
Odtud máte možnost pokračovat po tzv. Krušnohorské magistrále směrem na Petrovice, Krásný Les a dále na Cínovec, nebo sjet dolu směrem na Ústí nad Labem a vrátit se podél řeky zpět do Děčína. Stejně tak se nabízí možnost přejet hranici a vyzkoušet kvalitu Saských vozovek.
Provoz je zajištěn o sobotách a nedělích jedním párem spojů na lince č. a dvěmi na lince č. 11.
V roce 2006 byla zkušebně zavedena možnost přepravy kol na druhou stranu řeky Labe prostřednictvím linky číslo 434. Po vzoru dvou předchozích linek se jedná opět o využití vleku na pravidelném spoji a cílem cesty je Mezní Louka nacházející se nad Hřenskem na okraji Národního parku České Švýcarsko. V letošním roce navíc bylo vuyžití linky rozšířeno o možnost nástupu a výstupu v nácestné zastávce Poliklinika, která se nachází na druhé straně řeky než je autobusové nádraží.

Pravděpodobně největší novinkou letošní sezóny je zavedení cyklospojů na lince 75 do Vysoké Lípy zajišťující pro cyklisty efektivní spojení s Národním parkem České Švýcarsko což následně s možností přejezdu již vlastní silou na navazující Saské Švýcarsko. I když provoz cyklospojů na této lince teprve začíná dá se očekávat velký zájem jak cyklistů tak i pěších výletníků. I zde lze jízdní kola nakládat v zastávce Poliklinika a za cíl cesty si můžete určit hned tři zastávky (Srbská Kamenice, Jetřichovice, Vysoká Lípa).

Převoz kol je na linkách 75 a 434 zajištěn po dvou párech spojů o sobotách a nedělích, ale s ohledem na skutečnost, že se jedná o vlek v běžné linkové dopravě je čas odjezdu u spojů v obou dnech odlišný.
Tarif na linkách DPmD odpovídá kilometrové vzdálenosti zastávek a je tím pádem na každé lince jiný. Přesto zde najdeme společnou věc a tou je převoz kola. Platíte totiž pouze za sebe a kolo se veze zdarma.
Na "cyklospoje" jsou k dispozici dva vleky a tažné zařízení mají za tímto účelem instalované tři městské autobusy (2x B732 a 1x B731).
::Úvod ::Redakce ::Kontakt