ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
Portál redakce stránek Ústecké Tramvaje a Ústecká Městská Doprava
WWW.USTECKETRAMVAJE.COM
Ústí nad Labem

Povodeň 2006 (28.03.2006 - 14.04.2006)

březen 2006
(ČNDS)
V posledním týdnu v březnu došlo konečně k oteplení, ale také k vytrvalejším srážkám. Z tohoto důvodu se zvedají hladiny všech českých řek. Bohužel dochází i postupné evakuaci některých obyvatel....

V Ústí nad Labem se s jarními povodněmi setkáváme prakticky již přes třicet let, jelikož dochází k zaplavení komunikace pod Benešovým mostem. Objížďky jsou vedeny přes ulice Velká Hradební, Pařížská, Klíšká, Malá Hradební a přes kruhový objezd pod Větruší a dále do Pražské ulice. Letos vlivem dlouhotrvající zimy a nezvykle hodně napadaného sněhu došlo na jaře k velkému "jednorázovému" tání a proto se i hladiny řek zvedají na nezvyklé výšky (řeka Labe, Ústí nad Labem 30.03.2006 12:00 hod. 745 cm).
Postupně byl nejprve zatopen prostor pod Benešovým mostem. Při tomto zatopení nedošlo k žádnému omezení městské dopravy.
Bohužel i nadále se hladina řeky zvedala a postupně vylila i v místech zvaných "Pět oblouků" (podjezd pod železniční tratí 090). Při zatopení tohoto prostoru již došlo k narušení pravdielného provozu MHD. Trolejbusové linky 51, 55, 56, 57 jsou ukončeny na Mírovém náměstí (objezd u Uhlozbytu) a v druhém směru jsou vedeny ze zastávky Autoškola (51, 57 objezdem stanic ... - Pivovar - Prior - Výstupní - Autoškola - Jungmannova - Pivovar - ...), linka 56 je ukončena a vedena od zastávky Autoškola (trolejbusy couvájí přímo v křižovatce). U linek 58 a 59 je dočasně ukončen provoz. Linka 55 je jako jedniná vedena z Mírového náměstí do Žežické přímo bez přestupování. Dopravu na křižovatce pod autoškolou je řízen městskou policí a také vypomáhají ústečtí revizoři. kteří navádějí cestující z autobusů NAD do správných zastávek. Nástupní zastávka pro linky 51 a 57 je ihned za křižovatkou, linky 55 a 56 odjíždějí z pravidelných zastávek Autoškola. Vozy NAD odjíždějí z náhradní zastávky, která je umístěna za zastávkou Autoškola směrem do centra. Při příjezdu z centra města je NAD ukončena před křižovatkou (přímo pod benzinovou stanicí OMV).
Dále je zavedena výluková trasa pro linku 19, která z Mírového náměstí projíždí Tovární ulicí, dále okolo Globusu až k zastávce Drogerie. Zde se v prostoru křižovatky autobusy otáčí a pokračují po pravidelné trase do Trmic. Toto opatření platí i pro opačný směr - délka zpoždění spoje je cca 10 minut.
O dalším postupu budeme informovat. Prozatím je předpoklad uzavření Pražské ulice a nahrazení autobusové linky číslo 13 vlakovými spoji. Dále při zvedající se hladině budou muset být odkloněny autobusy NAD do polohy Stříbrníky - Výstupní a všechny dotčené trolejbusové linky tak budou jezdit až na Dobětice.

PRŮBĚŽNÉ NOVINKY Z POVODNĚ 2006

Povodeň - středa
(28.03.2006 , Petr Kocman)
Dnes od 9:00 je uzavřena silnice pod Benešovým mostem. Objíždí se přes ulice Velká Hradební, Pařížská, Panská a U trati.Provoz na křižovatkách je řízen policií. Dále je zatopen Západní přístav (u zastávky Stavební stroje).
Povodeň - čtvrtek
(30.03.2006 , Petr Kocman, Petr Šašek)
Dnes kolem 14-té hodiny došlo k uzavření Pražské ulice a veškerý provoz na Lovosice je odkloněn přes Teplice. Do Vaňova je zavedena náhradní vlaková kyvadlová doprava v trase Ústí n.L., hlavní nádraží - až k zastávce MHD Vodárna. Odjezdy jsou vždy xx:35 hod. z hlavního nádraží a ze zastávky Vodárna pak v xx:40 hod. Dopravu zajišťuje jeden autobus Karosa B731 ev.č. 6.
Od dvacáté hodiny je provoz na linkách 51, 55, 56, 57 v celých trasách nahrazen autobusy. Všechny trolejbusy, které byly v provozu na linkách po Krásném Březně a do Neštěmic jsou deponovány na konečné Pod Vyhlídkou.
Povodeň - pátek
(31.03.2006 , Petr Šašek)
Doprava je dneska vedena ve stejných podmínkách jako včera odpoledne, tj. linka 13 jezdí jen v úseku Vaňov až železniční most, kde se otáčí na přilehlém parkovišti - obsluha vozem Karosa B731 ev.č. 6. Jako přípoj opět slouží železniční doprava v hodinovém taktu, obsluha motorovým vozem řady 810.
Dnes došlo bohužel k zatopení podjezdu u Mariánské skály, čímž NAD jezdí jako včera přes oba mosty ale pokračuje Pekařskou ulicí až k sjezdu, kde se otáčí a vrací do Krásného Března. Od zastávky Pivovar k zastávce Autoškola zastavují vozy pro výstup cestujících. Trolejbusy jsou nadále rozděleny na dva nezávislé okruhy. Jediná změna nás čeká o víkendu, kdy by měli být na linkách 51, 55, 56 a 57 v celých trasách nasazeny autobusy.
Povodeň - sobota
(01.04.2006 , Petr Šašek)
Doprava do Krásného Března a Neštěmic je nahrazena v celých trasách autobusy. Autobusy jezdí přes Stříbrníky a kolem ZOO. Otáčení vozidel linek 55 a 56 probíhá okolo benzinové stanice OMV. Náhradní zastávka Autoškola směr centrum je umístěna pod budovou autoškoly Koruna. Pro linky 51 a 57 je náhradní zastávka Vojanova umístěna u křižovatky.
Doprava na Střekov je prozatím vozy MHD, i když je pod podjezdem voda dá se projet. Mezi 15 a 16 hod. začala výměna všech vozidel Citybus za standardní vozy Karosa, tak aby doprava mohla být provozována do poslední chvíle i při zvýšení hladiny v podjezdu.
Bohužel hladina řeky Labe stále stoupá, takže lze očekávat, že při zvyšování se může stát, že se bude muset uzavřít i most Dr. Edvarda Beneše..... Město ale chce do poslední chvíle provozovat dopravu přes most.
Povodeň - neděle
(02.04.2006 , Petr Kocman)
Dnes je dopravní situace stejná jako včera.
Povodeň - pondělí
(03.04.2006 , Petr Šašek)
Dnes došlo ke zhoršení dopravní situace, jelikož Labe stále stoupá. Z tohoto důvodu je přesměrována linka číslo 13 přes Kojetice do Svádova a Olšinek. Dále všechny trolejbusové linky směřující do Krásného Března a Neštěmic jsou přesměrovány na sídliště Dobětice a náhradní doprava je vedena ze zastávky Stříbrníky (stanice l.č. 5) do zastávky Výstupní, kde je přestup na trolejbusy, rozvážející lidi po Krásném Březně a do Neštěmic. Jen linka 55 je vedena až na konečnou Žežická bez přestupu z NAD. Linka 19 je kvůli zatopené Přístavní ulici vedena přes Stříbrníky na Mírové náměstí (náhradní zastávka Pekařská je v zastávce Krásné Březno) a dále Tovární ulicí a na svou trasu od zastávky Drogerie. Tato linka jezdí zpožděná o 10 až 30 minut podle dopravní situace při průjezdu okolo ZOO a dále přes další exponované místo okolo Globusu, kudy je vedena náhradní trasa IAD směrem na Prahu.
Most Dr. Edvarda Beneše je prozatím otevřen, ale s veškerou námahou hasičů, kteří intenzivně odčerpávají vodu. Bohužel ani na výzvu Primátora města Ústí n.L. nenechali motoristé doma auta a ještě více ztěžují situaci při průjezdu městem, hlavně v objízdných trasách, kde se od rána tvoří dlouhé kolony aut a znemožňují tak průjezd autobusům náhradní dopravy.
Ráno ještě ve směru z Krásného Března se jezdilo v obou pruzích, během dopoledne se vytvořil v tomto směru volný pruh jen pro autobusy, čímž se zrychlilo spojeni mezi zastávkami Výstupní a Stříbrníky.
Bohužel se propadla vozovka před zastávkou Pivovar (směr centrum, na křižovatce u vjezdu do pivovaru). Veškerá doprava mimo vozy MHD je odkloněna okolo Zahradnického podniku a dále přes ulice U Studánky a Neštěmická ke křižovatce k zastávce Prior. Díra je velká cca 35-50 cm.
Povodeň - úterý
(04.04.2006 , Petr Šašek)
Prakticky jako včera se i dnes odehrávala NAD doprava.
Povodeň - středa
(05.04.2006 , Petr Šašek)
NAD funguje již stejně třetí den. Dnes po dobu povodně je posílen provoz linky číslo 5 na desetiminutový špičkový interval.
Povodeň - čtvrtek
(06.04.2006 , Petr Kocman)
NAD stále jezdí stejně. Linka 19 už nejezdí přes Stříbrníky, ale přes Střekov. Dále i linka 13 jezdí do Svádova po původní trase. Zastávka hl. nádraží je opět na původním místě před budovou nádraží.
Povodeň - pátek
(07.04.2006 , Petr Kocman)
NAD už jezdí přes Mariánský most na Střekov a přes Benešův most do centra. Voda stále pomalu klesá. Stav hladiny dnes v 5:00 byl 802 cm a Labe kulminovalo 4.4. na 884cm (zdroj PLA).
Povodeň - sobota
(08.04.2006 , Petr Kocman)
Dnes se doprava již vrací do starých kolejí mimo linek 19 a 26. Během podvečera je otevřena vozovka pod Mariánským mostem. Během zítřka se rozjedou i trolejbusy.
Povodeň - neděle
(09.04.2006 , Petr Kocman)
Dnes se vrátila doprava do starých kolejí mimo linek 19 a 26, které jezdí Tovární ulicí. Žižkova ulice zatím neprůjezdná.
Povodeň - pondělí
(10.04.2006 , Petr Kocman)
Ode dneška s povodeň netýká provozu MHD. Jediná komunikace, která je pod vodou je pod Benešovým mostem. Akorát se při dopravní špičce tvoří kolony u Mariánskýho mostu což způsobuje minutová zpoždění linek.
Povodeň - pondělí
(11.04.2006 , Petr Šašek)
Po ranních zácpách, kvůli stále zavřenému podjezdu pod Benešovým mostem, se odpoledne doprava celkem stabilizovala a to také díky poslední uzavírce, která skončila behem odpoledne.
::Úvod ::Redakce ::Kontakt