ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
Portál redakce stránek Ústecké Tramvaje a Ústecká Městská Doprava
WWW.USTECKETRAMVAJE.COM
Ústí nad Labem

Kam kráčíš, ústecká městská dopravo?

(18.01.2006 , Petr Ježek)
S příchodem nového roku nastává v ústecké MHD větší množství změn, které zajisté ovlivní chod města samotného. Celkově můžeme systém MHD v Ústí nad Labem nazvat jako kompaktní celek, který svou úrovní v mnoha případech vyniká nad srovnatelnými systémy MHD v ČR. Mě osobně se zamlouvá transparentnost rozdělení autobusových a trolejbusových linek, vozidla jsou v rámci finančních možností v dobrém technickém stavu, mobiliář prošel radikální změnou, trolejbusové tratě jsou udržované, navíc staví se nové. Co více si přát? Ano správně, jako v té pohádce, není všechno zlato co se třpytí.
Začneme-li rozsáhlou přestavbou městského centra, musíme si uvědomit, že téměř všechny vozy byly téměř půl roku důsledně devastovány na oraništi zvaném Masarykova ulice. Pracovníci údržby DPmÚ se určitě nenudili. Ústečané tento stav jistě pocítili nižším komfortem jízdy a většími jízdními intervaly. Pro člověka, znalého věci, byl neklamným znamením provoz vozu 601 na linkách, které se této ulici vyhýbaly. A když už jsme u Masarykovy ulice, došlo zde k záležitosti, která by do budoucna mohla mít negativní vliv v postoji ústečanů vůči trolejbusům. V rámci zrychlení přepravy zde byly od počátku provozu zavěšeny 2 stopy každým směrem s tím, že se vozy jedoucí na Severní Terasu a Bukov úspěšně vyhýbaly již v zastávkách. Nové řešení je poněkud rozpačité, neboť přibylo další křížení, a co více v roce 2005! podvěsným systémem. Proč? To nevím a rád bych se někdy dozvěděl důvod tohoto řešení. Domnívám se totiž, že zde musí logicky docházet ke zbytečným manévrům, které v budoucnu mohou závažně komplikovat provoz IAD na zmíněné ulici. V ostrém kontrastu s tímto drahým "nadstandardem" je nevyužití kruhového objezdu Londýnská k nouzovému otáčení trolejbusů. Toto řešení by, při minimálních nákladech, mohlo suplovat absenci, historicky osvědčené, smyčky u Divadla a ušetřit provozní náklady při nouzovém otáčení vozů směr východní část města (dnes je to možné buď až do Předlic, ke Globusu, na Klíši, či smyčku Pod Holoměří). Že je toto řešení aplikovatelné se již brzo budeme moci přesvědčit v Plzni, na křižovatce u Mrakodrapu, která se změní na kruhový objezd. Samozřejmě s možností otáčení trolejbusů do všech směrů.
V současné době hýbe děním v ústecké MHD výběrové řízení na nové trolejbusy. Jedno je jisté, bude jich 6. Ale jaké typy? V ČR jsou v podstatě 2 výrobci z toho pouze jeden je, dle dostupných informací, schopen vyrobit vůz se 2 motory. Zmiňuji tento detail záměrně, neboť mám v živé paměti provoz prototypu jednomotorového vozu, který zde byl testován v závěru roku 2004. Jiný typ vozu zde ale testován nebyl, což jistě mnohé naznačuje. Nyní je osud trolejbusů v rukou městského zastupitelstva a my můžeme jen doufat, že budou vybírat dle pravidel pověstného "selského" rozumu. V každém případě Ústí nad Labem nové vozy potřebuje a je dobře, že se město staví k obnově vozového parku pozitivně.
Poslední a velmi specifické téma je zahájení prací na výstavbě trolejbusové trati směr Střekov. Jedná se o poslední směr "ústeckého kříže", který je obsluhován výhradně autobusy. Finanční problémy snad již byly překonány, stavět se pozvolna začíná. Proto pevně věřím, že se na Střekov svezeme v závěru letošního, či počátkem příštího roku. Poté ovšem vyvstane otázka jak dále s autobusovou trakcí? Možností se nabízí hned několik. Jistě by bylo zajímavé podlehnout moderním trendům a vytvořit přestupní terminály na konečných páteřních trolejbusových linek. Zde by se pak z autobusů přestupovalo na trolejbusy a zamezilo se tak nákladným souběhům obou trakcí. Jak je ale všeobecně známo, toto řešení se již v minulosti neosvědčilo a narazilo na odpor cestujících z okolních obcí. Druhou, z několika možných variant, je expanze ústecké MHD do okolních obcí ústeckého okresu. Tím by se zamezilo souběhu MHD a jiných dopravců na území města a opět by došlo k úsporám v rámci veřejných financí. O zvýšení komfortu pro cestující nemluvě. Zde musím opět položit otázku. Zúčastní se DPmÚ a. s. výběrových řízení vypisovaných Ústeckým krajem? Z dalších variant uvedu snad už jen tu nejradikálnější. A to celý autobusový provoz odprodat jinému dopravci. Již několikrát jsem se s tímto názorem setkal, ale myslím si, že tím by vyvstalo i spousty problémů. Změna odbavovacího systému MHD, řešení záloh trolejbusů, až po ohrožení trolejbusové trakce jako takové naftařsko-plynařskou loby. Spousty otázek na závěr zamyšlení, na které existuje spousta odpovědí, já se jen ptám: "kam kráčíš, ústecká městská dopravo?". Věřím, že správným směrem!

Máte jiný názor? Vyjádřete ho zde...

::Úvod ::Redakce ::Kontakt